Jaką markę wybrać? Jaki telewizor jest najlepszy?
Aktualizacja: 03 października 2011 r.
Kogo zapytać, jeśli nie serwisanta RTV. Czy doświadczenie i wiedza techników pozwala na rzetelną ocenę klasy jakości i bezawaryjności domowego sprzętu RTV? Oczywiście, zanim dokonamy zakupu, warto zapytać, zdobyć odrobinę wiedzy, warto poznać zasady działania sprzętu pochodzącego z różnych epok i różnych myśli technicznych.
Standardowy ekran kineskopowy CRT (ang. cathode-ray tube).
Kineskop jest lampą elektronową, w której elektrony emitowane przez podgrzewaną katodę formowane są w uporządkowaną wiązkę przez działo elektronowe, następnie przyśpieszane przez anodę uderzają w powierzchnię ekranu pokrytą luminoforem, wywołując jego świecenie.
Kineskop kolorowy zawiera trzy niezależne działa elektronowe, po jednym dla każdego koloru. Wiązki odchylane są przez to samo pole magnetyczne w taki sposób, że trafiają pod różnymi kątami w ten sam punkt, znajdującej się kilka centymetrów przed ekranem, maski. Po przejściu przez otwór maski każdy ze strumieni pada na plamkę odpowiedniego luminoforu - czerwonego, zielonego i niebieskiego.
Technologia zwykłego kineskopu próżniowego umożliwia realizacje telewizji trójwymiarowej bez okularów. Telewizja taka zamiast jednej kamery używa siatki kamer np 4x4, 8x8 lub 4x8 i sygnał z każdej kamery przesyłany jest jednocześnie w innym paśmie częstotliwości. Kineskop taki ma wtedy 3x16 lub 3x64 wiązek elektronowych i każda z trójek dział elektronowych wyświetla niezależnie obraz paralaksy z odpowiedniej kamery z siatki.
Do istotnych wad telewizorów kineskopowych można zaliczyć:
-
Duże rozmiary (szczególnie głębokość) oraz spora masa (niektóre wielkoformatowe modele przekraczały nawet 60 kg).
-
Szkodliwe promieniowanie, które choć niewielkie i niewielkiego zasięgu (do ok. 2m), powodowało czasami efekt zmęczenia wzroku. Z czasem zniwelowano ten problem poprzez stosowanie maskownic ekranu z odpowiednimi filtrami, szczególnie w monitorach.
-
Zmęczenie wzroku dawało się również we znaki podczas oglądania telewizji na odbiornikach o małej rozdzielczości i niskiej częstotliwości odświeżania obrazu.
-
Wysoki pobór prądu (przeciętny telewizor o 32-calowym ekranie, w trybie 100Hz, pobiera z sieci ok. 160 - 180 W).
Niestety, nie można im również nie przyznać zalet:
-
Telewizory kineskopowe wysokiej klasy zapewniały nieporównywalną z żadną inną technologią jakość obrazu, beż smużeń, bez efektu starych klatek w tle, z bardzo dużą szybkością reakcji plamki.
-
Obraz z telewizora kineskopowego widoczny jest w niezmienionej palecie barw i bez zniekształceń, z niemal dowolnego kąta oglądania, co pozwala na stworzenie dość szerokiej widowni.
-
Ekrany CRT są w stanie wygenerować obraz o doskonałym, realnym kontraście, z pełną 32-bitową głębią koloru, dlatego wciąż używane są w profesionalnych zastosowaniach np. w studiach filmowych i graficznych dla produkcji kinowych.
Ekran plazmowy
Wynaleziony w 1964 roku ekran plazmowy charakteryzował się lepszą ostrością obrazu i wymogiem mniejszej częstotliwości jego odświeżania, jednak pod koniec lat 70. wyparty przez udoskonaloną wówczas technologię produkcji ekranów kineskopowych.
Sprzedaż pierwszych telewizorów plazmowych rozpoczęła firma Pioneer w roku 1997, a rozwój tej technologii wyhamowany został w latach 2004 - 2005 przez tańsze ekrany LCD.
Zasada działania wyświetlaczy plazmowych.
W miniaturowych komorach znajduje się mieszanina gazów szlachetnych (najczęściej neon i ksenon) w stanie plazmy. Gazy te po zjonizowaniu emitują fotony światła ultrafioletowego, które po spotkaniu z wastwą luminoforu (podobnie, jak w ekranach CRT), otrzymują postać światła widzialnego przez ludzkie oko.
Podobnie jak w innych technologiach, za wyświetlanie pełnej gamy barw odpowiadają umieszczone na matrycy ekranu kolorowe punkty luminoforu: czerwony, zielony, niebieski.
Wady telewizorów plazmowych:
-
Większy ciężar niż panele LCD.
-
Większe zużycie prądu niż LCD (zbliżone do kineskopowych).
-
Tendencja do nierównomiernego wypalania luminoforu, zwłaszcza przy wyświetlaniu statycznego obrazu. Większość odbiorników generuje specjalnie spreparowany obraz lub tzw "biały szum" co pewnien czas, aby zminimalizować skutki efektu. Wiele z nich posiada również takie funkcje, jak np. "orbitowanie", która co pewien czas przesuwa obraz o kilka milimetrów w różne strony.
-
Obrazy kontrastowe powodują czasami pojawianie się "efektu tęczy" polegającego na zielonych błyskach w czasie szybkiego przełączania z bieli do czerni i na odwrót.
-
Migotanie obrazu, pojawiające się szczególnie podczas wyświetlania jasnych elementów treści.
Zalety:
-
Cienki ekran, łatwy w montażu na dowolnej powierzchni pionowej.
-
Szerszy kąt widzenia, niż w telewizorach LCD, oraz lepsza konsystencja kolorów.
-
Ma lepszy współczynnik kontrastu i większą głębię czerni niż ekran LCD.
-
Producenci deklarują dłuższy czas działania wyświetlaczy plazmowych niż LCD(do 100 000 godzin).
Ekran LCD (ekran ciekłokrystaliczny, ang. Liquid Cristal Display)
Ekran zbudowany z mikroskopijnych komórek wypełnionych ciekłym kryształem oraz zatopionych w nich elektrod, które są źródłem pola elektrycznego dla ciekłego kryształu.
Zmiany natężenia pola elektrycznego pomiędzy elektrodami powodują, że ciekły kryształ w komórce staje się bardziej lub mniej przeźroczysty, regulując w ten sposób ilość przepływającego przez nią światła.
Matryca LCD nie świeci własnym światłem, jak to ma miejsce w ekranach CRT lub plazmowych. Jest ona zbudowana z ogromnej ilości komórek (kolorowych pikseli), które polaryzują światło, pochodzące z dodatkowego źródła.
Owe źródła stanowią o rodzaju wyświetlacza, a powszechnie dostępne w telewizorach to matryce LCD CCFL i LCD LED, z czego w standardzie LED występują dwa rodzaje konstrukcji.
Ekrany LCD CCFL do podświetlania wykorzystują świetlówki zasilane wysokim napięciem, wytwarzanym przez układy zwane inwerterami. Konstrukcja dość powszechna i stosowana od lat ze względu na niskie koszty produkcji, ale niestety awaryjna. W praktyce, wiele odbiorników trafia do serwisu po 2 - 3 latach użytkowania z rozmaitymi usterkami.
Doskonalszą od CCFL jest koncepcja ekranów podświetlanych diodami LED. Tańsze rozwiązanie polega na umieszczeniu źródeł światła wokół matrycy (na jej obrzeżach), a na całej wewnętrznej powierzchni znajduje się specjalna lustrzana folia, której zadaniem jest rozproszenie światła dla wszystkich punktów matrycy.
W końcu, budowa tylnej macierzy podświetlania z rozmieszczeniem punktów LED na całej powierzchni, spowodowała, że możemy mówić o przełomie w technice produkcji ekranów LCD. Punktami LED można sterować dynamicznie, co wyraźnie przekłada się na jakość wyświetlanego obrazu (zdecydowanie lepszy kontrast).
Ten wariant ekranu LED, to niewątpliwie dobra jakość, trwałość i oszczędność energii, ale nie należy do rzeczy tanich.
Wady telewizorów LCD:
-
Szybko zmieniające się obrazy często sprawiają wrażenie nieostrych i rozmytych, z powodu długiego czasu reakcji pojedyńczego piksela.
-
Oglądając telewizję na ekranie LCD ukośnie z boku lub z góry, ujrzymy bardzo mało kontrastowy i zniekształcony kolorystycznie obraz.
-
Duża różnica cen wciąż barierą pomiędzy sprzętem słabej jakości i odbiornikami wyższej klasy, szczególnie LED.
-
Bardzo delikatna struktura czoła ekranu, wrażliwa na działania mechaniczne. Zdarza się, że ekran, który przyjął na siebie energię nadlatującego przedmiotu, np. pilota, kwalifikuje się już tylko do wymiany z powodu powstałych uszkodzeń mechanicznych wewnątrz matrycy.
-
Dochodzące od użytkowników, pojedyńcze spostrzeżenia, że telewizor LCD LED powoduje szybsze zmęczenie wzroku z powodu dużej jasnośći i kontrastu.
Zalety:
-
Telewizor lekki, można zamontować go na dowolnej powierzchni pionowej, zajmują najmniej miejsca.
-
Zużywają najmniej energii elektrycznej, szczególnie LED.
-
Wielkoformatowy ekran w stosunkowo niskiej cenie.
Wnioski musimy pozostawić Państwu. Nie możemy nikomu sugerować wyboru konkretnego modelu, czy marki telewizora.
Użyliśmy wielu podpowiedzi w tym artykule, mając nadzieję, że stanie się on pomocny w podjęciu dezyzji o wyborze najbardziej odpowiedniego sprzętu dla potrzeb własnego kina domowego.
Służymy Państwu pomocą techniczną oraz serwisem RTV.